Sektor kancelárií na Slovensku môže ožiť a rásť

20. marec 2013

V sektore kancelárskych priestorov na Slovensku je potenciál oživenia a rastu. Myslí si to realitný investor, americký fond Heitman, ktorý vlastní viacero administratívnych budov v Bratislave.
   "Trh v Bratislave sa za uplynulé roky stal náročným, avšak dnes vidíme v hlavnom meste SR veľké príležitosti s dostupnosťou kvalitných, konkurencieschopných kancelárskych budov so silnou existujúcou základňou nájomníkov," hovorí Guy Speir, vedúci prenájmu pre administratívne priestory fondu Heitman na Slovensku.

Heitman má v portfóliu Bratislava Business Center (BBC) 5, 4, 3, budovu CEOP v bratislavskom Slávičom údolí a AuparkTower v Bratislave-Petržalke.

"V roku 2013 je naším kľúčovým cieľom pokračovať v úspechoch z vlaňajška získaním nových nájomníkov, ktorí zaplnia voľné miesta v BBC 5, 4 a 3. Zároveň spúšťame renováciu a modernizáciu budovy BBC 4, ktorá je momentálne voľná," pokračuje Lucia Tranová, líziingová manažérka projektov BBC 5, 4 a 3. Ukončenie renovácie plánuje fond na koniec tohto roku, po nej uvedie na slovenský trh približne 17 500 metrov štvorcových administratívnej plochy v obvode Bratislava 2.

V roku 2012 fond Heitman podpísal nové zmluvy o prenájme na takmer 15-tisíc metrov štvorcových administratívnych priestorov. Ide o 15,2 percenta celkového objemu prenájmov dosiahnutých na trhu v minulom roku. Najväčší podiel realizovaných transakcií, 10 410 metrov štvorcových, tvorili priestory v komplexe BBC 5 na Plynárenskej ulici v Bratislave.

Realitný investor, fond Heitman, so vznikom v roku 1966 a sídlom v americkom Chicagu, je realitná investičná správcovská spoločnosť s aktívami v hodnote približne 20 miliárd eur investovanými priamo a nepriamo do nehnuteľností v Severnej Amerike, Európe a Ázijsko-tichomorskom regióne.

Klientmi firmy sú inštitúcie, dôchodkové spoločnosti, nadácie a individuálni investori. Európske súkromné kapitálové investície sú zastúpené v 17 krajinách a spravujú aktíva v hodnote 3,7 mld. eur. Heitman ako vedúci investor v regióne má viac ako 50 zamestnancov v Európe, v zastúpeniach v Londýne, vo Varšave, v Luxemburgu a Moskve.