Slovensko objavuje americký fond Heitman

01. marec 2013

Medzinárodná private equity skupina sa povenuje svojim bratislavským budovám.
   Do stabilných vôd bratislavského kancelárskeho trhu prichádza staronový hráč. Pôvodom americká private equity skupina a realitný fond pôsobiaci na celom svete rozbieha tunajšie aktivity. Po rokoch nezáujmu o Bratislavu prijal Heitman nových manažérov, púšťa sa do rekonštrukcie existujúcich budov a investuje do marketingu.

Firme v súčasnosti patria kancelárske budovy v okolí biznis zóny na Plynárenskej – BBC 3, 4 a 5, ako aj petržalská veža Auparku. Firma ešte v roku 2008 vstúpila aj do viacerých projektov developerskej spoločnosti Grunt a patrí jej aj niekoľko nákupných centier Aquario. Riaditeľom pre lízing Heitmanu na Slovensku sa pred pár mesiacmi stal Guy Speir, manažér dlhé roky pôsobiaci na realitnom trhu s predošlým pôsobiskom v írskom Avestus Real Estate.

Primárnym záujmom Heitmanu je na teraz oživenie marketingu a zaplnenie budovy BBC 4 z ktorej odišiel Orange. „Tento rok pripravujeme rekonštrukciu spoločných priestorov, nové technológie a ďalšie zmeny,“ pre TRENDreality.sk približuje Lucia Tranová, lízingová manažérka firmy. Prinesie cca 17 500 m2 prenajímateľných plôch a pôjde o béčkový štandard.

Okrem toho je v pláne aj rebranding ďalších kancelárskych komplexov firmy, ako je BBC 3 a BBC 5 spolu s novými logami i marketingovou komunikáciou. „Veci sa hýbu pozitívne, registrujeme aj záujem nájomníkov,“ hovorí L. Tranová. Veľká časť aktivít je naplánovaná už na tento rok.

Heitman musí v súčasnosti hasiť situáciu, kedy prišiel o nájomníka v budove BBC 4 – operátora Orange. Ten ohlásil odchod ešte v roku 2010, sťahoval sa do novej budovy Centrálu na Trnavskom Mýte. Napriek faktu, že do sťahovania ostávali dva roky, Heitman nezískal nových nájomcov a budova ostala po presťahovaní úplne prázdna. Vzhľadom na silnú konkurenciu zo strany nových kancelárií v Bratislave je teraz rekonštrukcia nevyhnutná.

Realitný fond Heitman má takmer polstoročné skúsenosti z realitných trhov po celom svete. Ide o medzinárodný gigant, ktorý v roku 2011 ohlásil zámer investovať tristo miliónov eur v krajinách strednej a východnej Európy. Najväčšiu investíciu za posledné roky na Slovensku zaznamenal pri kúpe Aupark Tower, ktorú od HB Reavisu získal za 86 miliónov eur.

Foto - Philip Darázs

© 2013 TREND Holding, spol. s r.o.