Heitman vidí potenciál oživenia a rastu

14. marec 2013

Rok 2012 na Slovensku priniesol pozitívne výsledky pre jedného z najväčších svetových realitných investorov, fond Heitman. Súčasťou portfólia realitného fondu na Slovensku sú administratívne budovy Bratislava Business Center (BBC) 5, 4, 3, CEOP a Aupark Tower.
   V uplynulom roku boli podpísané nové zmluvy o prenájme na takmer 15 tisíc m2 administratívnych priestorov. Ide o 15,2 % celkového objemu prenájmov dosiahnutých na trhu v uplynulom roku. Najväčší podiel realizovaných transakcií, 10 410 m2 tvorili priestory v BBC 5 na Plynárenskej ulici v Bratislave. Aupark Tower má v súčasnosti stálu klientelu s takmer stopercentnou obsadenosťou a budovu BBC 4 čaká v roku 2013 plánovaná zásadná rekonštrukcia.

„Fondu Heitman sa podarilo osloviť klientov nielen kvalitou priestorov a ich lokality, ale aj službami a poskytovanou starostlivosťou. Aj preto dominovali medzi minuloročnými transakciami renegociácie kontraktov,“ uviedla Lucia Tranová, leasing manažér projektov BBC 5, 4 a 3. „V tomto roku je naším kľúčovým cieľom pokračovať v úspechoch z uplynulého roka získaním nových nájomníkov, ktorí zaplnia voľné miesta v BBC 5, 4 a 3. Zároveň spúšťame významnú renováciu a modernizáciu BBC 4, ktorá je v súčasnosti voľná. Ukončenie renovácie bude na konci tohto roka, po ktorej uvedieme na slovenský trh približne 17 500 m2 vysoko kvalitnej, efektívnej a dostupnej administratívnej plochy v lokalite Bratislava II.”

Na ďalšie posilnenie úspechov dosiahnutých v roku 2012 pokračuje Heitman v rozvoji svojej stratégie repozície a uvádzania na trh voľných priestorov zo svojho slovenského portfólia. Toto potvrdzuje nedávne uvedenie Lucie Tranovej ako leasing manažéra a Guya Speira ako vedúceho predaja pre administratívne priestory. Obaja pôsobia v Bratislave. „Repozícii administratívnych priestorov v regióne Strednej a Východnej Európy sa venujem uplynulých 12 rokov. Za toto obdobie sa mi podarilo uzavrieť lízingové zmluvy na viac ako 250 tisíc m2 kancelárií. Dôverujem aktívam Heitman, ich kvalite a lokalite. Trh v Bratislave sa za uplynulé roky stal náročným, avšak dnes vidíme v Bratislave veľké príležitosti s dostupnosťou kvalitných, konkurencieschopných kancelárií so silnou existujúcou základňou nájomníkov. Uvedením lokálneho tímu potvrdzuje Heitman svoj záväzok mať silné zastúpenie v regióne,“ povedal Guy Speir, vedúci predaja pre administratívne priestory Heitman na Slovensku.

Heitman so vznikom v roku 1966 a so sídlom v americkom Chicagu, je realitná investičná správcovská spoločnosť s aktívami v hodnote približne 20 miliárd eur investovanými priamo a nepriamo do nehnuteľností v Severnej Amerike, Európe a Ázijsko-tichomorskom regióne. Klientmi spoločnosti sú inštitúcie, dôchodkové spoločnosti, nadácie a individuálni investori. Európske súkromné kapitálové investície sú zastúpené v 17 krajinách a spravujú aktíva v hodnote 3,7 miliárd eur. Heitman ako vedúci investor v regióne má viac ako 50 zamestnancov v Európe, v zastúpeniach v Londýne, Varšave, Luxemburgu a Moskve. Súčasťou slovenského portfólia sú Bratislava Business Center 3, 4, 5, CEOP a Aupark Tower.