Heitman sa opäť chystá na Slovensko

18. január 2011

V strednej a východnej Európe chce do realít investovať v tomto roku 300 miliónov eur.
 
Americká private equity skupina Heitman chce investovať vyše 300 miliónov eur v tomto roku na realitnom trhu v strednej a východnej Európe. Medzi 13 krajinami má byť aj Slovensko. Investor sa tak snaží využiť očakávané oživenie na týchto trhoch.

„Náš kapitál môžeme investovať v 13 krajinách SVE, ale aktívne hľadáme príležitosti v Poľsku, Českej republike, Slovensku a Rusku. Na tieto krajiny sa zameriame. Oportunistické investície plánujeme v Maďarsku, Rumunsku a Chorvátsku, kde vidíme pozitívne vyhliadky pre zotavenie,“ uvádza pre server PropertyEU Otis Spencer, šéf pre európske operácie a portfólio manažér fondu HEPP IV.

Prvou kúpou tohto fondu bol stavebný pozemok v Poľsku pre výstavbu 900 bytových jednotiek. Nedávno chicagská skupina dokončila nákup 75 % podielu v poznaňskom obchodnom centre Galeria Malta a polovičný podielom (projekt Trigranitu) vstúpila do záhrebského centra Arena Centar. Zhruba 40 % vlastného kapitálu fondu vo výške 505 mil. eur je vyčerpaných v realizovaných investíciach, zvyšok chce použiť do konca roka 2012. Finančná páka vo výške 65 % HEPP IV umožňuje celkové investície v regióne až do 1,5 mld. eur.

Fond sa bude zameriavať na maloobchodné, bytové a kancelárske projekty v hlavných mestách, ako aj na logistické nehnuteľnosti. „V porovnaní s predchádzajúcimi fondami sme zvýšili alokáciu pre developerské projekty. Nazdávame sa, že v mestách ako Varšava alebo Praha je zaujímavejšie postaviť kancelársky vežiak ako vstupovať do existujúcich projektov, vzhľadom na súčasné trendy v cenách,“ dodáva O. Spencer.

Slovenský realitný trh je Heitmanu dobre známy, vlastní tu dve kancelárske budovy Bratislava Business Center, pred dvoma rokmi vstúpil polovičným podielom do bytových projektov Gruntu – Brečtanka a Slanec, fondu HEPP III patrí aj nákupné centrum Aquario v Nových Zámkoch a logistický park v Senci.

© 2011 TREND Holding, spol. s r.o.