Heitman kúpil Aupark Tower za 85mil. eur

23. január 2012

Administratívna výšková budova v Petržalke patriaca HB Reavisu s príchodom Nového roka zmenila svojho majiteľa. Za hore uvedenú čiastku Aupark Tower prechádza do portfólia medzinárodného realitného fondu Heitman European Property Partners IV. Kúpna cena mala byť až 85,6 mil. eur, no i tak táto transakcia patrí medzi najväčšie za posledné roky.
   „Išlo o nadpriemernú valuáciu reflektujúc vysokú kvalitu budovy, ktorá bola týmto ocenená na kapitálovú hodnotu prevyšujúcu 2.600 eur na meter štvorcový prenajímateľnej plochy,“ vyhlásil developer. Ukazovateľ YIELD (ročný čistý percentuálny výnos z celkových nákladov) pri tejto transakcii dosiahol úroveň 7,1 %. Veža Aupark Tower, ktorá bola odovzdaná v roku 2008, má k dispozícii zhruba 32.500 m2 plôch a teší sa 100 % obsadenosti. Najväčšími nájomcami sú napr. Eset, O2, Procter & Gamble, AT&T, Sanofi-Aventis, KPMG.

Developer HB Reavis touto transakciou kompletne predal celý projekt Aupark, ktorý postavil aj so susedným nákupným centrom spolu s prístavbami. Po predaji 1. polovice bol vlani totiž dokončený aj predaj 2. polovice Auparku, ktorý za 151 mil. eur kúpila spoločnosť Unibail-Rodamco. Tento obchod bol najväčšou transakciou roka 2011.

HB Reavis minulý rok založil svoj vlastný fond, v ktorom spravuje svoje nehnuteľnosti a zároveň naďalej pokračuje vo svojich projektoch doma i v zahraničí. Konkrétne v Bratislave sa stavia Forum (roh Bajkalská – Prievozská) a v príprave sú prvé etapy Twin City pri autobusovej stanici.

Americká private equity skupina Heitman je v strednej a východnej Európe činná už dlhšie a behom minulého roka oznámila investície vyše 300 mil. eur v tomto regióne. Do portfólia spoločnosti na Slovensku patria Bratislava Business Center a s polovičným podielom figuruje v projektoch developera Grunt – Brečtanka a Slanec, ďalej mu patrí novozámocké obchodné centrum Aquario a logistika v Senci.

Zdroj: Trend, 13.1.2012, Ľuboš Mistrík

http://reality.etrend.sk/